Hünnapın Faydaları Nelerdir?

Hünnap, kalorisi düşük olan bir meyvedir. Çok eski zamanlardan beri bilinen bu meyve, eskilerden beri Çin’de alternatif tıp yöntemlerinin bir aracı olarak kullanılmıştır. Çin’de yaygınlaşan hünnapın daha sonra Asya genelindeki ülkelere yayıldığı söylenebilir.

Hünnapın içeriğindeki yüksek besin değerli içerikler sayesinde oldukça iyi bir enerji kaynağı olduğu söylenebilir. Boyut olarak küçük bir meyve olmasına karşın sağlıksal açıdan oldukça etkili bir meyvedir. Hünnapın iç kısmını saran dış kabuğu incedir ve yenilmesi durumunda kolayca sindirilmeye uygundur.

Hünnap, genellikle ham şekilde tüketilmektedir. Hünnap olgunlaştığında kuru üzüm gibi bir görüntü meydana getirir. Ayrıca hünnap içerdiği yüksek miktarlardaki vitaminlerle de bireyler için faydalıdır.

İçeriğinde bulunan C ve A vitaminleri önemlidir. Bunların yanı sıra, kalsiyum, fosfor, magnezyum ve özellikle de potasyum açısından oldukça zengin bir meyvedir.

Hünnapın Faydaları

Dünya genelinde bilinmesine karşın hünnap, ülkemizde sık rastladığımız bir meyve değildir. Türkiye’de tüketimi düşüktür. Ancak, içeriğinde bulunan yüksek potasyum içeriği bu meyvenin değerli bir besin maddesi olmasını sağlamaktadır. Yüksek potasyum sayesinde kalp sağlığının korunması açısından önemli bir konuda yer alır. Ayrıca, içeriğindeki antioksidan içeriği sayesinde birçok sağlık probleminin giderilmesinde fayda sağlamaktadır.

1.Kanseri Engeller:

İçeriğinde bulunan yüksek antioksidan miktarı sebebiyle kanserli hücrelerin etkisinin azaltılmasında oldukça faydalı bir besindir. Çok eski zamanlardan beri bu özellikleri nedeniyle Çin ve çevresindeki ülkelerde kanser durumlarının engel olduğu için yaygın olarak kullanılmıştır.

2.Kilo Verme:

Hünnap içeriğindeki düşük kalorili besin içeriği sebebiyle kilo vermek isteyen bireyler için önemlidir. Bu düşük kalorili durumu sebebiyle zayıflamak isteyenler için birebir ürün olduğu söylenebilir.

Ayrıca özellikle sporcular için de önemli bir enerji kaynağı olarak kullanılabilir. Sporcuların sportif eylemleri sonrası kaybedilen enerjilerinin tekrar sağlanması için antrenmanlar sonrasında tüketilmesi fayda sağlar.

3.Bağışıklığın Desteklenmesi:

İçeriğinde bulunan yüksek miktardaki C ve A vitaminleri ve potasyum sayesinde insanların bağışıklıklarını güçlendirmek açısından önemli bir besin kaynağı olduğunu söyleyebiliriz.

Özellikle de kış mevsiminde meydana gelen öksürük ve soğuk algınlığı gibi problemlerin tedavisi sırasında kullanılabilir. Ve hastalıkların iyileştirilmesinin hızlandırılmasını sağlar.

4.Antioksidan İçeriği:

Hünnap oldukça önemli bir antioksidan içeriğe sahiptir denilebilir. Bu yüzden bu antioksidan içeriği sebebiyle meydana gelen birçok hastalığın tedavi edilmesinde kullanılabilmektedir.

Özellikle de karaciğerlerde meydana gelebilen hasarların önlenmesi ve kanserin engellenmesi açısından önemlidir. Serbest radikaller adındaki hücrelerin problemli bir hale gelmesine neden olan durumların önlenmesinde iyi bir defanstır. Metabolizmanın sağlıklı şekilde kalmasına destek olur.

Kaynak : http://yemek.mynet.com/hunnapin-faydalari-nelerdir-1153269

Bu site, size daha iyi bir göz atma deneyimi sunmak için çerezler kullanır. Bu web sitesine göz atarak, çerez kullanımımızı kabul etmiş olursunuz.