Domates Salçası

Domates salçası, sofralarımızda vazgeçemediğimiz, birçok ürün ile birleştirdiğimiz ve sıkça tükettiğimiz bir ürün. Günümüzde bu kadar yaygın olmasına rağmen domatesin tarihi oldukça yakın zamanlara dayanmaktadır. Amerika Kıtası’nda Azteklerin yetiştirdiği domates, Christoper Columbus’un Amerika’yı keşfetmesinden sonra, 1550′li yıllarda Avrupa’ya taşınmıştır. 1700’lü yıllarda İtalyan bir aşçının salataya eklemesiyle de sos ve salça hali hayatımıza dahil oldu.

Domatesin Türkiye’ye gelişi hakkında net bir bilgi olmamakla birlikte Avrupa’da gösterdiği gelişimle paralel olarak ortalama 300 yıllık bir geçmişe sahip olabileceği düşünülmektedir. İlk dönemlerde yeşil haliyle tüketilmeye başlandığı ve Frenk Badıcanı diye isim verildiğiyle ilgili kayıtlarda bulunmaktadır. 

Kara Oklar’da bu iş nasıl yapılır?

Organik sertifikalı Ege kırmızısı ve Erik domateslerimiz her yıl Ağustos ortasından Ekim başına kadar hasat edilir. Toplanan domatesler aynı gün krom çelik yıkama kaplarında iki kez bol su ile yıkandıktan sonra doğrama işlemine alınır ve sonrasında krom çelik kazanlara alınıp odun ateşinde 1 saat kaynatılır.  

Ardından salça çekme makinesine aktarılıp suyu ile posa kısmı birbirinden ayrılır. Suyu alınan ve püre kıvamına gelen domatesler biraz daha süzülmesi için temiz bez çuvallara aktarılır ve 24 saat bekletilir. Yoğunlaşan püre 2. kez krom çelik kazanlara aktarılıp yaklaşık beş saat boyunca sürekli karıştırılarak pişirilir ve salça kıvamına getirilir.

“Kavurma” olarak adlandırılan bu işlemden sonra yüzde iki oranında deniz tuzu ilave edilip kavurma işlemine 45 dakika daha devam edilir. Artık konserveleme işlemine hazır olan salçamız cam kavanozlara doldurulur. Ancak tazeliğini koruması için doldurmadan önce alta ve sonrasında en üste 1’er kaşık saf zeytinyağı eklenir. Kapakları kapatılan kavanozlar su dolu kazanlara sıralanıp kapak vakumlama işlemi için 45 dakika kaynatılır ve sonrasında tamamen soğumaları için bekletilir.

Depolanan salça kavanozlarımız siz değerli dostlarımızın siparişleri üzerine baloncuk naylon ile paketlenerek özenle kutulanıp kargoya teslim edilmektedir.

Arşivler

Kategoriler