Erişte

Türk mutfağının en geleneksel yemeklerinden birisidir. Köy eriştesi, ev eriştesi, el yapımı erişte kavramlarını enfes lezzetleri ile anıyoruz.

Erişte ya da kesmeunyağ ve tuz karışımı olan yufka hamurun bıçakla ince çubuk veya kare şeklinde kesilmesi sonucu elde edilen bir tür makarnadır. Kesildikten sonra oda sıcaklığında tutarak, fırında veya tavada kurutuyoruz. Türkiye’nin bazı bölgelerinde hamura yumurta da eklenmekte. Süt, peynir altı suyu tozu gibi maddeler de eriştenin hamuruna katılabilir. Aslında dünyanın birçok ülkesinde farklı çeşitlerde de yapıldığını görüyoruz. Örneğin Orta asya ülkelerinde “kesme” adı ile bilinmektedir.

Çorbasından makarnasına kadar birçok şekilde tüketebilirsiniz. Sonbaharda yapılır ve Anadolu’da kışlık yiyecek olarak tüketilir.

Kara Oklar Ekolojik Hayat Çiftliğinde eriştelerimizi geleneksel yöntemlerle yapıyoruz. Köy tavuklarımızın yumurtalarını kullanıyoruz. El emeği ve el lezzeti, tamamen doğal ürünlerle birleşince tadına doyum olmaz lezzetler ortaya çıkmış oluyor.

Arşivler

Kategoriler