NONPARAIL BADEM (Nomperial-Nomperyal)

nonpareil badem, karaoklar organik badem

Elle kırılabilen nonpareil badem, Kuzey Amerika’da badem bahçesi tesisileri içerisinde en çok kullanılan badem fidanı ırklarının başında gelir. İç randımanı yüksek olup kabuğunun çok ince olmasından dolayı meyvede kimyasal ilaç kalıntısı kalmamasına dikkat edilmelidir. Kabuk inceliğinden dolayı kuşla olan mücadele iyi yapılmalıdır. Nonpareil badem iç randımanı %70’e yakın olup, ikiz meyve oluşturması maksimum %10’dur.

Ağaç gelişimi orta düzeyde, meyve verimliliği iyi, badem ağacının hastalıklara karşı mukavemeti zayıftır. Elle kırılabilen (halk arasında fıstık bademi olarak da adlandırılıyor) bir badem olmasından dolayı pazarlaması kolaydır.

Badem ağacı 400 metre ile 1600 metre rakım arasında yetişebilen bir yapıya sahiptir. Kireçli ve çakıllı arazilere dikimi uygundur. Güneye bakan hafif meyilli ve su tutmayan araziler badem için ideal alanlardır. Bademin ağır topraklarda yetişmesi güçtür.

Bahçe tesis edilmeden önce dekara 4-5 ton yanmış ahır gübresi verilmelidir. Dikimden önce toprak derin sürülerek gübre toprağa karıştırılmalıdır. Fidan yerleri işaretlenip dikim öncesi çukurlar açılmalıdır. Kışları yumuşak geçen bölgelerde sonbahar dikimi yapılmalıdır. Kışı sert geçen yörelerde ise ilkbahar dikimi yapılmalıdır. Dikim mesafeleri 6 m x 6 m veya 6 m x 7m olmalıdır. Eğimli arazilerde dikim yapılmalıdır.

KAYNAK: http://kemalcucetarim.com/nonpareil-badem-nomperial-nomperyal/

Arşivler

Kategoriler